Czy istnieją uniwersalne zapachy? 0
Czy istnieją uniwersalne zapachy?

Mamy na rynku ogromy wybór zapachów świec, wosków zapachowych, dyfuzorów czy też olejków eterycznych. Jeśli dobrze poszukamy, pewnie uda się nam znaleźć każdy zapach w bogatej ofercie producentów.

Czy są zapachy, które podobają się każdemu? Jaką świecę zapachową zapalić gdy odwiedzają nas goście? Czy jesteśmy w stanie wybrać zapach uniwersalny? Które kompozycje są „ryzykowne”, trudne w odbiorze i czego lepiej unikać?

Po pierwsze muszę rozczarować tych, którzy liczą na bezpieczne zapachy podobające się każdemu. Takie zapachy po prostu nie istnieją. Mam kontakt z wieloma osobami palącymi świece zapachowe, opinie o tej samej kompozycji potrafią być skrajnie różne w zależności od wielu czynników takich jak osobiste preferencje, skojarzenia i wspomnienia jakie budzi w kimś dany zapach, nawet stanu zdrowia, samopoczucia czy pory roku. Dlatego niekiedy jednego dnia na daną świecę mamy ochotę a innego już niekoniecznie.

Mimo, że nie ma zapachu, który zachwyci 100% osób istnieją kompozycje bardziej bezpieczne, takie po które sięgam gdy chcę np. dać komuś pachnący prezent a nie do końca znam zapachowe preferencje obdarowywanego. Z doświadczenia wnioskuję, że zapachy, które podobają się większości to zwykle przyjemne, neutralne kompozycje bez jednej mocno wybijającej się, dominującej nuty. Kupującemu prezent poleciłabym delikatne perfumowe kompozycje, dobrym wyborem będą też zapachy herbaciane, świeże, możemy też sięgnąć po owocowe aromaty. Raczej unikałabym zapachów intensywnych czy też bardzo słodkich i mocno przyprawowych.

Dość bezpiecznym wyborem będzie np.

SOFT BLANKET

WATERCOLORS

WHITE CORAL

 

A jaki zapach wybrać gdy odwiedzają nas goście? Którą świecę zapalić aby czuli się u nas przyjemnie? Niezależnie od tego jakie sami lubimy zapachy warto poznać kilka wskazówek, które wybór uczynią łatwiejszym.

Pamiętajmy aby zapach dobrać do pogody za oknem oraz pory roku. Jeśli urządzamy jesienne przyjęcie warto wybrać zapach dyni, jabłek, liści. Gdy odwiedzą nas goście a na zewnątrz upał, sięgnijmy po kompozycje wodne, ziołowe, białą herbatę. W okresie Bożego Narodzenia zawsze sprawdzi się świeca o zapachu choinki czy też piernika. Zastanówmy się także w jakim pomieszczeniu będziemy podejmować gości. W zależności od jego wielkości i wentylacji warto dobrać zapach mocniejszy lub delikatniejszy tak, aby naszych odwiedzających nie przytłoczyć ale równocześnie żeby zapach był wyczuwalny. Najlepiej jeśli świeca lub kominek zapachowy będą umieszczone gdzieś na półce, szafce a nie na stole, przy którym siedzimy. Uważam, że optymalna jest odległość przynajmniej 2m od źródła zapachu. Jeśli zdecydujesz się na wybór kominka zapachowego i wosków, upewnij się, że model którego używasz jest odpowiedniej wysokości (o tym jak dobrać idealny kominek pisałam w jednym z wcześniejszych artykułów). Woski topione w zbyt niskim kominku mogą się przypalać i zamiast pięknego zapachu uzyskamy wprost przeciwny efekt. Zobaczcie, z których kominków elektrycznych sama korzystam najchętniej:

MISSION

REFLECTION

BOTANICAL

 

Na koniec jeszcze jedna bardzo moim zdaniem ważna rada - na wizytę gości wybierz zapach, który sam lubisz, jeśli będziesz się dobrze czuć, to nastrój udzieli się także innym. Warto zaufać własnej intuicji w kwestii decyzji.

Komentarze do wpisu (0)

Zobacz koniecznie wyjątkowe rabaty w naszym sklepie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl